Po więcej konkursów zapraszamy na stronę: www.konkursydladzieci.eu

drukuj

Szkoła marzeń – ogólnopolski konkurs literacki i plastyczny

Parlamentarny Zespół ds. Dzieci zaprasza dzieci i młodzież z przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w ogólnopolskim konkursie.

Zadaniem konkursowym jest wykonanie pracy plastycznej lub literackiej, której tematem jest „Szkoła marzeń”. Do uczestnika należy wybór, czy zajmie się swoją szkołą, czy szkołą w przeszłości lub przyszłości, w Polsce lub w innym kraju.

Konkurs będzie przeprowadzany w następujących grupach wiekowych:

I. Przedszkole: prace plastyczne,
II. Szkoła podstawowa – klasy 1–3: prace plastyczne i literackie,
III. Szkoła podstawowa – klasy 4–6: prace plastyczne i literackie,
IV. Szkoła ponadpodstawowa: prace plastyczne i literackie.

Praca plastyczna może być wykonana w dowolnej formie; prace dwuwymiarowe np. w technice malarskiej, rysunku, grafiki, kolażu, wyklejanki, a prace przestrzenne – rzeźby, instalacji. Prace dwuwymiarowe nie powinny przekraczać formatu A3 (297 mm x 420 mm). Podstawa pracy trójwymiarowej nie powinna przekraczać formatu A3, zaś jej wysokość – 300 mm.

Prace literackie mogą mieć dowolną formę – poetycką (wiersz) lub prozatorską (opowiadanie, esej, wywiad, reportaż, opis). Prace powinny być napisane w języku polskim, na komputerze i wydrukowane; objętość tekstu nie powinna przekraczać 3 stron formatu A4 (210 mm x 297 mm). Zalecane jest użycie czcionki Times New Roman rozmiar 14, z odstępem między wierszami – 1,5, z zachowaniem marginesów: górny i dolny – 2,5 cm, lewy – 3,5 cm, prawy – 1,6 cm.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 10 stycznia 2015 roku, prace na konkurs można przesyłać do 31 marca 2015 roku. Zgłoszenia dokonuje się do wybranego biura poselskiego.

 

załącznik nr 1
załącznik nr 2


 

REGULAMIN  KONKURSU


„Szkoła marzeń”



§ 1.


Zamiarem organizatorów konkursu „Szkoła marzeń” jest kształtowanie postaw twórczych wśród dzieci i młodzieży poprzez pobudzenie rozwoju ich umiejętności redagowania różnych form wypowiedzi pisemnej oraz umiejętności plastycznych. Konkurs ma wywołać refleksje uczestników konkursu w efekcie podjęcia przez nich próby określenia i przekazania swoich oczekiwań wobec szkoły.

§ 2.


1. Organizatorem konkursu jest Parlamentarny Zespół ds. Dzieci, zwany dalej „Zespołem”.

2. Z Zespołem współpracują:

1) senatorowie i posłowie, którzy podejmują się organizacji konkursu, zwani dalej „parlamentarzystami”,

2) pracownicy biur parlamentarzystów, o których mowa w pkt 1,

3) pracownicy tych szkół podstawowych i ponadpodstawowych, przedszkoli i placówek opiekuńczych, które zadeklarowały udział w konkursie,

4) Rzecznik Praw Dziecka.

§ 3.


1. Konkurs prowadzony jest na terenie całego kraju.

2. W konkursie uczestniczyć mogą wychowankowie przedszkoli, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz podopieczni placówek opiekuńczych, zwani dalej „uczestnikami”. Szkoły, przedszkola i placówki opiekuńcze, których uczniowie lub podopieczni uczestniczą w konkursie, zwane są dalej „placówkami”.

3. Udział w konkursie jest dobrowolny.

§ 4.


1. Informacje o konkursie są publikowane na stronach internetowych Senatu (www.senat.gov.pl) oraz na stronach internetowych parlamentarzystów. Mogą być udostępniane w inny sposób.

 

§ 5.


1. Placówka, zainteresowana udziałem jej uczniów lub podopiecznych w konkursie, przesyła do 10 stycznia 2015 r. do wybranego biura parlamentarzysty zgłoszenie na formularzu stanowiącym załącznik nr 1 do regulaminu.

2. Liczba uczestników konkursu z danej placówki nie jest ograniczona. Niezależnie od liczby uczestników każda placówka może wysłać tylko jedno zgłoszenie, wyłącznie do jednego biura parlamentarzysty. Nie musi to być biuro parlamentarzysty, w którego okręgu wyborczym jest umiejscowiona placówka.

3. Biuro parlamentarzysty przesyła do 15 stycznia 2015 r. informację o liczbie zgłoszonych uczestników do sekretariatu Zespołu; bss@senat.gov.pl.

 

§ 6.


1. Przedmiotem konkursu są prace plastyczne i literackie, których tematem jest „Szkoła marzeń”. Do uczestnika należy wybór, czy zajmie się swoją szkołą, czy szkołą w przeszłości lub przyszłości, w Polsce lub w innym kraju.

2. Prace konkursowe uczestnicy wykonują indywidualnie i samodzielnie.

3. Praca plastyczna może być wykonana w dowolnej formie; prace dwuwymiarowe np. w technice malarskiej, rysunku, grafiki, kolażu, wyklejanki, a prace przestrzenne – rzeźby, instalacji. Prace dwuwymiarowe nie powinny przekraczać formatu A3 (297 mm x 420 mm). Podstawa pracy trójwymiarowej nie powinna przekraczać formatu A3, zaś jej wysokość – 300 mm.

4. Prace literackie mogą mieć dowolną formę – poetycką (wiersz) lub prozatorską (opowiadanie, esej, wywiad, reportaż, opis). Prace powinny być napisane w języku polskim, na komputerze i wydrukowane; objętość tekstu nie powinna przekraczać 3 stron formatu A4 (210 mm x 297 mm). Zalecane jest użycie czcionki Times New Roman rozmiar 14, z odstępem między wierszami – 1,5, z zachowaniem marginesów: górny i dolny – 2,5 cm, lewy – 3,5 cm, prawy – 1,6 cm.


§ 7.


1. Podpisane prace powinny być przesłane do 31 marca 2015 r. do biura tego parlamentarzysty, do którego wcześniej skierowane było zgłoszenie, wraz z danymi zawierającymi: imię i nazwisko autora, nazwę placówki oraz jej adres. Prace pisemne powinny być przekazane do biura parlamentarzysty również w formie pliku tekstowego odczytywanego przez Microsoft Word.

2. Prace oceniane będą według następujących kryteriów:

– prace plastyczne: oryginalność, samodzielność, staranność, stopień opanowania danej techniki,

– prace literackie: twórczy charakter utworu, samodzielność, oryginalność oraz poprawność językowa pracy.

3. Prace oceniane będą w kategoriach wiekowych autorów:

I. Przedszkole: prace plastyczne,

II. Szkoła podstawowa – klasy 1–3: prace plastyczne i literackie,

III. Szkoła podstawowa – klasy 4–6: prace plastyczne i literackie,

IV. Szkoła ponadpodstawowa: prace plastyczne i literackie.


§ 8.


1. Organizator nie będzie podejmował działań mających na celu zwrot nadesłanych prac uczestnikom konkursu; nie będzie pokrywał kosztów zwrotu prac ani ich również przechowywał po upływie terminu, o którym mowa w ust. 3.

2. Organizator zastrzega sobie prawo do przekazania prac osobom trzecim oraz do ich częściowej lub całościowej publikacji bez wynagrodzenia (z zachowaniem anonimowości autorów, jeśli nie zostanie upoważniony do użycia imienia i nazwiska stosownie do ust. 5).

3. Prace, które nie zostaną przez organizatora przekazane osobom trzecim, mogą być odebrane przez uczestników w ciągu 3 miesięcy od dnia ogłoszenia wyników konkursu. Po upływie tego terminu, prace nieodebrane mogą być komisyjnie zniszczone.

4. Przesłanie pracy konkursowej do biura parlamentarzysty jest traktowane jako deklaracja udziału w konkursie, oznacza też wyrażenie przez uczestnika, a gdy jest to wymagane przez jego opiekuna prawnego, zgody na jej nieodpłatną, anonimową publikację.

5. Uczestnik konkursu, a gdy to jest wymagane jego opiekun prawny, może wyrazić zgodę na publikację pracy konkursowej pod imieniem i nazwiskiem autora (zał. nr 2 lub nr 3).

6. Wraz z pracami do biura parlamentarzysty przekazywane jest oświadczenie uczestnika, a gdy jest to wymagane jego opiekuna prawnego, o zapoznaniu się z regulaminem konkursu i zgodzie na udział w konkursie na zasadach określonych w tym regulaminie na formularzu stanowiącym załącznik nr 2 lub nr 3 do regulaminu.

 

§ 9.


Konkurs składa się z dwóch etapów: okręgowego (w biurach parlamentarnych) i ogólnopolskiego (w Zespole).

§ 10.


1. Podczas okręgowego etapu konkursu prace będą oceniane przez jury powołane przez parlamentarzystę właściwego ze względu na biuro, do którego przesłano prace. Jury wybiera nie więcej niż 5 prac w każdej kategorii, które przechodzą do etapu ogólnopolskiego; prace wyróżnione na tym etapie zostaną przesłane do Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci.

2. Nagrodą za wyróżnienie w etapie okręgowym jest skierowanie wyróżnionych prac na etap ogólnopolski oraz wyjazd autorów tych prac, w przypadku autorów niepełnoletnich również ich opiekunów, do Senatu RP. Koszty wyjazdu pokrywa parlamentarzysta.

§ 11.


1. Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci powoła jury, które oceni prace wyróżnione na etapie okręgowym, przesłane z biur senatorskich i poselskich oraz wyłoni laureatów na etapie ogólnopolskim konkursu.

2. Liczbę prac wyróżnionych w ogólnopolskim etapie konkursu oraz kolejność laureatów określa Parlamentarny Zespół ds. Dzieci.

 

§ 12.


1. Wyróżnieni otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

2. Wyróżnione prace plastyczne zostaną wystawione podczas prezentacji w Senacie.


§ 13.


Terminarz konkursu:

– Przesyłanie do biur senatorskich i poselskich zgłoszeń przez placówki chcące przeprowadzić konkurs – do 10 stycznia 2015 r.

– Przesłanie lub dostarczenie prac konkursowych do biur parlamentarzystów – do  31 marca 2015 r.

– Ocena prac konkursowych przez jury powołane przez senatorów lub posłów i przekazanie prac wyróżnionych w okręgowym etapie konkursu do Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci – do 15 kwietnia 2015 r.

– Oficjalne ogłoszenie wyników etapu ogólnopolskiego – do  1 czerwca 2015 r.

 

 

 

 


Organizator:

« Termin przyjmowania prac na ten konkurs już upłynął. Sprawdź ostatnio dodane aktualne konkursy dla dzieci
Termin zgłoszeń:

Termin rozstrzygnięcia: do 1 czerwca 2015 r.

Nagrody: nagrody rzeczowe, dyplomy

Przedział wiekowy: od 3 lat

Region: ogólnopolski

Przeznaczony dla: szkół, przedszkoli

Zgłoszenia: indywidualne, przez placówki

Typ: indywidualny