Po więcej konkursów zapraszamy na stronę: www.konkursydladzieci.eu

drukuj

VII Konkurs Rzeźbiarski dla dzieci i młodzieży im. Stanisława Zagajewskiego

Centrum Kultury „Browar B.” oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej mają zaszczyt
po raz kolejny zaprosić dzieci ze szkół podstawowych (klasy 4-6) oraz młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w siódmej już edycji konkursu rzeźbiarskiego im. Stanisława Zagajewskiego. Edycja ta jest dla nas szczególna, ponieważ po raz pierwszy konkurs ten otwieramy również dla uczniów z całej Polski.


Stanisław Zagajewski urodził się około 1927 roku. Nie skończył żadnej szkoły - był samoukiem. Rzeźbienie z gliny było zawsze jego największą i jedyną pasją. Stał się autorem wielu ciekawych rzeźb. Już za życia powstało o nim wiele anegdot, które stworzyły legendę jego życia jako twórcy niepokornego i nieokiełznanego. Natchnienie do swoich dzieł czerpał z przyrody oraz świata mitycznego i baśniowego. Stworzył również cykl ołtarzy inspirowanych sztuką sakralną. Został wpisany jako ceniony artysta do nurtu sztuki „Art Brut”. Za życia doczekał się wielu wystaw zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Jego prace znajdują się w uznanych kolekcjach prywatnych i muzeach na całym świecie. Najpełniejszy zbiór rzeźb tego artysty posiada Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, gdzie prezentowane są na ekspozycji stałej. Zmarł 4 kwietnia 2008 roku i został pochowany na cmentarzu komunalnym we Włocławku.


Konkurs Rzeźbiarski im. Stanisława Zagajewskiego powstał w rok po śmierci cenionego w Polsce
i na świecie autora wielu dzieł oraz ciekawej legendy własnego życia. Pomysłodawcą Konkursu był Sławomir Kukiełczyński, ówczesny dyrektor Włocławskiego Centrum Kultury. Od roku 2008 odbyło się sześć edycji Konkursu dla dzieci i młodzieży. Corocznie powiększa się liczba uczestników z włocławskich oraz okolicznych szkół. Do tej pory udział w Konkursie Rzeźbiarskim wzięło udział około 500 osób. Od 2015 roku impreza ta zyskała wymiar ogólnopolski.


Głównym organizatorem jest nowopowstałe Centrum Kultury „Browar B.” we Włocławku. W pięknych pracowniach plastycznych tego obiektu odbędzie się jeden z turniejów imprezy.


Zasadą Konkursu są dwa niezależne turnieje, których uczestnicy są odrębnie oceniani i nagradzani. Pierwszy turniej to przysyłanie z terenu Polski gotowych prac z wypalonej gliny, drugi to tworzenie na miejscu w trakcie czterogodzinnej sesji. Nowopowstałe rzeźby ocenia jury złożone z artystów plastyków i historyków sztuki. Wybierane są najlepsze prace do wypału w piecu ceramicznym.


W dniu 4 kwietnia, czyli w rocznicę śmierci patrona Konkursu, odbywa się wernisaż połączony
z wręczaniem nagród . Uroczystość ta ma miejsce w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej pośród zbioru rzeźb Stanisława Zagajewskiego. Zbiór prac pokonkursowych będzie gościć następnie na ekspozycji w galerii Centrum Kultury „Browar B.” we Włocławku.



Zgłoszenia udziału w konkursie przyjmowane są do 6 lutego 2015 roku.
Prace na konkurs ogólnopolski można przesyłać do 12 lutego 2015 r. Zgłoszenia dokonują szkoły bądź placówki oświatowe, mogą one zgłosić do pięciu osób. Każdy uczestnik zgłasza jedną, samodzielnie wykonaną pracę.
Wymagania techniczne: glina raz wypalona, nie szkliwiona, nie patynowana.
Za stan prac konkursowych zniszczonych podczas przesyłki organizator nie odpowiada.


Temat i forma prac: dowolna. Uczestnicy przygotowują prace konkursowe w formie rzeźby z gliny, przy wykorzystaniu technik biskwitowych o wymiarach maks. 30x30x30 cm.
Elementem łączącym prace uczestników konkursu z twórczością Stanisława Zagajewskiego jest tworzywo, czyli glina, można także zgłaszać prace inspirowane twórczością Zagajewskiego.



regulamin
karta-zgloszenia



zagajewski



Konkurs należy do kategorii:


Organizator:

« Termin przyjmowania prac na ten konkurs już upłynął. Sprawdź ostatnio dodane aktualne konkursy dla dzieci
Termin zgłoszeń:

Termin rozstrzygnięcia: 4 kwietnia 2015 r.

Termin ogłoszenia wyników: 4.04.2015

Nagrody: brak informacji

Przedział wiekowy: 10-19 lat

Region: ogólnopolski

Przeznaczony dla: szkół

Zgłoszenia: indywidualne, przez placówki

Typ: indywidualny