Po więcej konkursów zapraszamy na stronę: www.konkursydladzieci.eu

drukuj

Giętkie Pióro 2023 – ósmy ogólnopolski konkurs literacki dla młodzieży z inspiracji twórczością Adama Mickiewicza

Organizatorem ogólnopolskiego konkursu literackiego dla młodzieży o Nagrodę „Giętkiego Pióra” jest Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza w Warszawie.

Każdego roku inspiracją dla uczestników konkursu jest pisarstwo polskich wybitnych twórców: Henryk Sienkiewicz w 2016 r., Joseph Conrad Korzeniowski w 2017 r., Zbigniew Herbert – 2018, Stanisław Wyspiański – 2019, Karol Wojtyła – 2020, Stanisław Lem – 2021, Bolesław Prus – 2022.

W 2023 roku konkurs odwołuje się do twórczości wieszcza Adama Mickiewicza – w 225 rocznicę urodzin.

Konkurs ma zasięg ogólnopolski i jest przeznaczony dla młodzieży w wieku 13-19 lat.
Prace nadesłane na Konkurs muszą być pracami własnymi, napisanymi w języku polskim, wcześniej niepublikowanymi i nienagrodzonymi w konkursach literackich.
W Konkursie mogą wziąć udział uczniowie wszelkiego typu placówek oświatowych. Zgłoszenia w formie elektronicznej dokonuje nauczyciel/nauczyciele języka polskiego za pomocą formularza zgłoszenia do Konkursu dostępnego na stronie internetowej: www.gietkiepioro.pl. Dopuszczalne jest jednoczesne przesłanie formularza zgłoszenia wraz z pracą konkursową i metryczką.
Prace konkursowe przesyła nauczyciel lub opiekun/rodzic uczestnika Konkursu tylko i wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie gietkiepioro.pl lub na adres: malgorzata.wlodarczyk@parafiada.pl

Kryteria oceny prac:
twórczy charakter utworu,
poprawność stylistyczna i językowa,
poziom literacki pracy,
samodzielność i oryginalność,
ogólna estetyka pracy i zachowanie standardów edytorskich
Przebieg konkursu wyznaczają 3 etapy:

I ETAP

Opowiadanie ilustrujące słowa Mickiewicza „Czucie i wiara silniej do mnie mówi niż mędrca szkiełko i oko”  (Co jest ważniejsze we współczesnym świecie: emocje czy racjonalizm?) – opowiadanie do 1000 słów.
Termin nadsyłania prac upływa 16 czerwca 2023 roku.

II ETAP

Niezwyczajne losy ks. Robaka – kryminał historyczny – utwór o objętości maks. 4 strony A4. Ten etap Konkursu przeznaczony jest dla autorów maksymalnie 20 najwyżej ocenionych esejów.

III ETAP

Pan Tadeusz ’23 – Scenariusz na podstawie wybranego fragmentu poematu A. Mickiewicza – objętość scenariusza maksymalnie 30 stron A4 (łącznie z didascaliami i przypisami odautorskimi).

W III etapie konkursu uczestniczą autorzy maksymalnie 10 najwyżej ocenionych utworów przez Jury w poprzednim etapie. Do finału konkursu w drodze eliminacji w kolejnych etapach zakwalifikuje się 8-10 autorów.

 

 

Regulamin konkursu

 

 
Konkurs należy do kategorii:


Organizator:

« Termin przyjmowania prac na ten konkurs już upłynął. Sprawdź ostatnio dodane aktualne konkursy dla dzieci
Termin zgłoszeń:

Termin rozstrzygnięcia: 9 grudnia 2023

Nagrody: nagrody rzeczowe, publikacja, wystawienie spektaklu na podstawie zwycięskiej pracy

Przedział wiekowy: 13-19 lat

Region: ogólnopolski

Przeznaczony dla: szkół

Zgłoszenia: przez placówki

Typ: indywidualny