„Między czernią a bielą…” V Międzynarodowe Biennale na Małą Formę Graficzną pt. „Myszy, koty i psy… w literaturze i w życiu”
Młodzieżowy Dom Kultury w Rybniku zaprasza do udziału w kolejnej Międzynarodowego Biennale na Małą Formę Graficzną. W konkursie mogą wziąć udział młodzież i dorośli w wieku 12-25 lat. Każdyindywidualnyuczestnikkonkursumoże przedstawić maksymalnie 3prace, a szkoła/pracownia/instytucjamaksymalnie 20 prac.
Tytuł wiodący konkursu „Między czernią a bielą...”otwiera nie tylko tradycyjną w grafice paletę szarości, ale wszystkie możliwe zestawieniabarwne o jakie można wzbogacić odbitki przezszereg matryci wielokrotne odbijanie.Azatem brak koloru nie stanowi bariery, ale użycie go musiodpowiadać tematyce, nastojowi, ekspresjii innym ważnym aspektom Waszej pracy. Tegoroczny podtemat „Myszy, koty i psy w literaturze i w życiu”nawiązuje do stworzeń, któreod wieków nam towarzysząisą dla nas utrapieniemlubradością,aich cechy sączęstozabawne,bliskie naszym charakterom lub sąpięknymwzorem do naśladowania.Np.„Mysz, która chciała byćlwem”Rachel Brightopowiada o myszce, którapragniebyćzauważona, lecz jejwielkość...jest problemem.Jednaksiła wcale nie musi tkwićw rozmiarze, jak w przypadku małych grafik!A o tym,że możetkwićw ilościopowiadazkoleiśredniowiecznalegenda ozłym króluPopielu,którego zjadłymyszy,cojako pierwszy prawdopodobnieopisałwswejkronice Gall Anonim.Udomowione kotytowarzyszą ludziomaż od 6tysięcylat.Pierwszy sławny kot literacki to najprawdopodobniej kotw butach, opisanyprzez Charlesa Perrault.Wsłynnej powieści Lewisa Carrolla pojawia się „kot bezuśmiechu i uśmiech bez kota”, któremu nie może nadziwić sięAlicja z Krainy Czarów.Szczególnemiejsce w literaturze zajmuje też bezczelny Behemot z powieści „MistrziMałgorzata” Bułhakowa,czarny koci charakter, którego futerko utkane jest z absurdu i tajemnicy.Piesnatomiastwystępujewe wszelakich mitologiachprzyjmując różne funkcje, znaczenia czy formy.MitologicznyCerbertotrzygłowe psisko, którejestjednym z najstarszychw literaturze.Pies Baskerville’ówwsłynnymdzieleArthura ConanaDoyle’a,to straszliwyczarnyzwierz, którypojawia sięjako swoistytopórsprawiedliwości.Aprzejmująca opowieść„Lassie, wróć!”EricaKnightastała się wyznacznikiempsiego oddania. Można by mnożyć takie przykłady, ale sami na pewno znaciejeze swoich ulubionych książek lub z...autopsji!Niech Was tozainspirujedotwórczego działania w specyficznejtechnice graficznej. Pamiętajciejednak,żebyniekopiowaćilustracjiksiążkowych,atymbardziejwizerunków animowanych postaci zwierząt bajkowych.JeśliwWaszymżyciupojawiły się myszy, koty lub psy,a mam nadzieję, że tak,spróbujciejewłaśnieprzedstawićw akcjialbosportretować!
Tematyka prac: „Myszy, koty i psy... w literaturze i w życiu”
Technika wykonania prac: tradycyjne technikigrafiki warsztatowejw postacidruku wypukłego, wklęsłego i płaskiego,jaknp.:drzeworyt,linoryt,gipsoryt,kolografia,papieroryt,miedzioryt,suchaigła,akwaforta,akwatinta,mezzotinta,miękki werniks, litografia,serigrafia,monotypiaitp.Pamiętajciejednak, żeWaszepracemająbyćodbitkamiwykonanymizmatrycy,aniegrafikamikoncepcyjnymiwykonanymi w formie rysunku. Format prac: max. 15 x 21 cm (na dowolnej wielkości papierze). Organizatorzy proszą, by nie oprawiać prac wpassepartout.
Termin zgłaszania prac na konkurs: 28 lutego 2023 r.
Młodzieżowy Dom Kultury Pracownia Plastyczna „GiR-a” ul. Władysława Broniewskiego 23 44-217 Rybnik POLSKA zdopiskiemna kopercie:„Między czernią a bielą...”