Po więcej konkursów zapraszamy na stronę: www.konkursydladzieci.eu

drukuj

„Między czernią a bielą…” V Międzynarodowe Biennale na Małą Formę Graficzną pt. „Myszy, koty i psy… w literaturze i w życiu”

odzieżowy Dom Kultury w Rybniku zaprasza do udziału w kolejnej Międzynarodowego Biennale na Małą Formę Graficzną. W konkursie mogą wziąć udział młodzież i dorośli w wieku 12-25 lat. Każdy indywidualny uczestnik konkursu może przedstawić maksymalnie 3 prace,
a szkoła/pracownia/instytucja maksymalnie 20 prac.


Tytuł wiodący konkursu „Między czernią a bielą...” otwiera nie tylko tradycyjną w grafice
paletę szarości, ale wszystkie możliwe zestawienia barwne o jakie można wzbogacić odbitki przez szereg matryc i wielokrotne odbijanie. A zatem brak koloru nie stanowi bariery, ale użycie go musi odpowiadać tematyce, nastojowi, ekspresji i innym ważnym aspektom Waszej pracy.

Tegoroczny podtemat „Myszy, koty i psy w literaturze i w życiu nawiązuje do stworzeń, które od wieków nam towarzyszą i są dla nas utrapieniem lub radością, a ich cechy są często zabawne, bliskie naszym charakterom lub są pięknym wzorem do naśladowania. Np. Mysz, która chciała być lwem Rachel Bright opowiada o myszce, która pragnie być zauważona, lecz jej wielkość... jest problemem. Jednak siła wcale nie musi tkwić w rozmiarze, jak w przypadku małych grafik! A o tym, że może tkwić w ilości opowiada z kolei średniowieczna legenda o złym królu Popielu, którego zjadły myszy, co jako pierwszy prawdopodobnie opisał w swej kronice Gall Anonim. Udomowione koty towarzyszą ludziom aż od 6 tysięcy lat. Pierwszy sławny kot literacki to najprawdopodobniej kot w butach, opisany przez Charlesa Perrault. W słynnej powieści Lewisa Carrolla pojawia się „kot bez uśmiechu i uśmiech bez kota”, któremu nie może nadziwić się Alicja z Krainy Czarów. Szczególne miejsce w literaturze zajmuje też bezczelny Behemot z powieści „Mistrz i Małgorzata” Bułhakowa, czarny koci charakter, którego futerko utkane jest z absurdu i tajemnicy. Pies natomiast występuje we wszelakich mitologiach przyjmując różne funkcje, znaczenia czy formy. Mitologiczny Cerber to trzygłowe psisko, które jest jednym z najstarszych w literaturze. Pies Baskerville’ów w słynnym dziele Arthura Conana Doyle’a, to straszliwy czarny zwierz, który pojawia się jako swoisty topór sprawiedliwości. A przejmująca opowieść Lassie, wróć! Erica Knighta stała się wyznacznikiem psiego oddania.

Można by mnożyć takie przykłady, ale sami na pewno znacie je ze swoich ulubionych książek
lub z... autopsji! Niech Was to zainspiruje do twórczego działania w specyficznej technice graficznej.
Pamiętajcie jednak, żeby nie kopiować ilustracji książkowych, a tym bardziej wizerunków
animowanych postaci zwierząt bajkowych. Jeśli w Waszym życiu pojawiły się myszy, koty lub psy, a mam nadzieję, że tak, spróbujcie je właśnie przedstawić w akcji albo sportretować!


biennale

Tematyka prac: „Myszy, koty i psy... w literaturze i w życiu”
Technika wykonania prac: tradycyjne techniki grafiki warsztatowej w postaci druku wypukłego, wklęsłego i płaskiego, jak np.: drzeworyt, linoryt, gipsoryt, kolografia, papieroryt, miedzioryt, sucha igła, akwaforta, akwatinta, mezzotinta, miękki werniks, litografia, serigrafia, monotypia itp. Pamiętajcie jednak, że Wasze prace mają b odbitkami wykonanymi z matrycy, a nie grafikami koncepcyjnymi wykonanymi w formie rysunku.
Format prac:  max. 15 x 21 cm (na dowolnej wielkości papierze).
Organizatorzy proszą, by nie oprawiać prac w passe partout.


Termin zgłaszania prac na konkurs: 28 lutego 2023 r.

Młodzieżowy Dom Kultury
Pracownia Plastyczna „GiR-a”

ul. Władysława Broniewskiego 23

44-217 Rybnik

POLSKA

z dopiskiem na kopercie: Między czernią a bielą...


 

do pobrania ze strony Organizatora:

regulamin

formularz zgłoszeniowy

 

 
Konkurs należy do kategorii:


Organizator:

« Termin przyjmowania prac na ten konkurs już upłynął. Sprawdź ostatnio dodane aktualne konkursy dla dzieci
Termin zgłoszeń:

Termin rozstrzygnięcia: maj 2023

Nagrody: brak informacji

Przedział wiekowy: 12-25 lat

Region: międzynarodowy

Przeznaczony dla: szkół

Zgłoszenia: indywidualne, przez placówki

Typ: indywidualny