Po więcej konkursów zapraszamy na stronę: www.konkursydladzieci.eu

drukuj

XXXII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego z cyklu: Ziemia Jest Jedna „Owady i robaki”

Konkurs plastyczny o tematyce ekologicznej Ziemia Jest Jedna ma wzbudzić refleksję oraz inspirować do działania na rzecz ochrony natury i przyrody. Najnowsza edycja poświęcona jest owadom i robakom - małym sprzymierzeńcom ekosystemu. Celem konkursu jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży na te najmniejsze a jakże pożyteczne i potrzebne gromady zwierząt. W regulaminie konkursu znajduje się wiele inspirujących podpowiedzi tematycznych. Zapraszamy!

 

Organizatorem konkursu jest:
Galeria Twórczości Plastycznej Młodych
Młodzieżowy Dom Kultury Śródmieście
ul. Stanisława Dubois 5, 50-208 Wrocław

Prace konkursowe należy przesłać lub dostarczyć osobiście do 3 marca 2025 r. na podany wyżej adres organizatora, z dopiskiem: Konkurs „Owady i robaki”

Szczegółowe informacje na temat konkursu: tel. 71/7986744, e-mail: galeria.plastyczna@mdksr.wroc.pl

Konkurs organizowany jest dla dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 25 lat. Autorem pracy może być tylko 1 osoba. Z jednej pracowni plastycznej lub szkoły można dostarczyć maksymalnie 5 prac.

Udział w konkursie jest płatny, warunkiem przyjęcia prac do udziału w konkursie jest wniesienie jednej opłaty wpisowej od szkoły lub placówki oświatowej w wysokości 30 zł na konto podane w regulaminie.

TECHNIKA I FORMAT PRAC
Proponowane formy wypowiedzi artystycznej: malarstwo, rysunek, grafika, fotografia, grafika komputerowa, collage, rzeźba, szkło, ceramika, techniki własne (z wykluczeniem materiałów sypkich i nietrwałych).
Format: dowolny, ale nieprzekraczający wymiarów 50 x 70 cm, dla rzeźby format nie przekraczający 30 x 30 x 30 cm

TEMAT
Konkurs plastyczny o tematyce ekologicznej ma wzbudzić refleksję oraz inspirować do działania na rzecz ochrony natury i przyrody. Ta edycja konkursu poświęcona jest owadom i robakom - małym sprzymierzeńcom ekosystemu. Celem konkursu jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży na te najmniejsze a jakże pożyteczne i potrzebne gromady zwierząt.
Oto kilka podpowiedzi tematycznych do wykorzystania:
1. Owady i robaki jako inspiracja fascynująca artystów swoją różnorodnością kształtów, kolorów i zachowań, stanowiąca:
• Estetyczny motyw: Przepiękne skrzydła motyli, geometryczne wzory na ciałach owadów (np. biedronki, pszczoły) i ich niezwykła symetria.
• Źródło detali: Owady widziane z bliska ukazują zdumiewające szczegóły – chitynowe pancerze, delikatne odnóża, złożone oczy, które można wnikliwie odtworzyć w technikach takich jak rysunek realistyczny czy grafika. Węglowe szkice ważek, detale struktur pszczelich plastra miodu w ołówku, linoryty przedstawiające symetrię owadzich ciał itp.
2. Owady i robaki w sztuce wykorzystywane jako symbole:
• Życia i śmierci: Motyle uosabiają przemianę i duszę, a chrząszcze skarabeusze w starożytnym Egipcie były symbolem odrodzenia.
• Przemijania: Mrówki i inne robaki często kojarzono z pracowitością, ale też z procesami rozkładu w przyrodzie.
• Harmonii z naturą: Pszczoły jako wyobrażenie współpracy i porządku, ważki – ulotności chwili.
• Mrocznych stron życia: Pająki czy skorpiony pojawiały się w sztuce jako znaki tajemnicy, strachu lub niebezpieczeństwa.
3. Edukacyjny potencjał tematu
• Podkreślenie roli owadów w ekosystemie: Pszczoły zapylające kwiaty, mrówki budujące skomplikowane mrowiska, dżdżownice użyźniające glebę.
• Zwrócenie uwagi na zagrożenia: Prace ukazujące wpływ pestycydów, zmian klimatu i działalności człowieka na życie owadów.
• Promowanie ochrony owadów: Ilustracje przedstawiające działania, które pomagają owadom jak np. budowanie hoteli dla pszczół.
4. Fantazja a rzeczywistość - uczestnicy mogą eksplorować dwa główne podejścia:
• Realistyczne ujęcie: Prace na podstawie obserwacji owadów w naturze, szkice naukowe.
• Fantastyczne interpretacje: Wyobrażenie owadów jako magicznych stworzeń, przekształcenie ich w mityczne postacie, roboty czy mieszkańców innych planet.
5. Pozostałe inspiracje
• Mistrzowie sztuki: Studiowanie owadów na podstawie rysunków Leonarda da Vinci czy w malarstwie surrealisty Salvadora Dalí, który często używał owadów jako metafor.
• Fotografia makro: Prace inspirowane zdjęciami, które pokazują świat owadów z bliska.
• Literatura i film: Czerpanie inspiracji z dzieł takich jak Mikrokosmos czy baśniowych opowieści o owadach.

Kryteria oceny:
• Zgodność z tematem i założeniami kompozycji.
• Ciekawy dobór środków wyrazu plastycznego.
• Oryginalny sposób interpretacji.
• Walory estetyczne.

Informacja o terminie wernisażu (przewidywanym na 11.04.2025 r., godz. 12.00) i wynikach konkursu będzie opublikowana na stronie internetowej www.mdksrodmiescie.wroc.pl.

Regulamin i karta zgłoszenia do pobrania ze strony Organizatora konkursu

 

 

konkurs-owady-i-robaki-724x1024.jpg

 

 

 


Organizator:

Termin zgłoszeń:

Termin rozstrzygnięcia: 11.04.2025 - wernisaż i wręczenie nagród

Nagrody: Organizator ufunduje nagrody rzeczowe: materiały plastyczne i albumy o sztuce

Przedział wiekowy: 8-25

Region: ogólnopolski

Przeznaczony dla: szkół

Zgłoszenia: indywidualne, przez placówki

Typ: indywidualny