OSTROWSKIE CENTRUM KULTURY
Z OKAZJI ROKU JANUSZA KORCZAKA OGŁASZA
Konkurs literacki i plastyczny dla dzieci i młodzieży szkolnej
pt. „GDYBYM BYŁ KRÓLEM…”
2012
Z okazji 70 rocznicy śmierci i 100-lecia założenia przez Janusza Korczaka Domu Sierot przy ul. Krochmalnej w Warszawie Sejm Rzeczypospolitej Polskiej jednogłośnie podjął 16 września 2011 r. uchwałę ustanawiającą rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka. Inicjatywę w tej sprawie zgłosił Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.
W opinii rzecznika Praw Dziecka to doskonała okazja, by o jednym z najwybitniejszych Polaków i jego dziedzictwie – przypomnieć całemu światu.
Stary Doktor był „jednym z pierwszych głosicieli prawdy o tym, że dziecko jest autonomiczną osobą, która posiada własną godność, zainteresowania, potrzeby i prawa. (…) Nie byłoby Konwencji o Prawach Dziecka, gdyby nie jego działalność i myśli”. Korczak zauważył w dziecku człowieka, zauważył podmiotowość dziecka. Zostawił wiele wskazówek, warto o nich pamiętać.
Bazą wyjściową do naszych konkursów są dzieła literackie Janusza Korczaka: „Król Maciuś Pierwszy” oraz „Król Maciuś na wyspie bezludnej”, a także „Kajtuś Czarodziej”, „Bankructwo małego Dżeka” i inne. Opowieści o przygodach bohaterów to tylko punkt wyjścia do rozmowy z dziećmi o ich marzeniach, możliwościach ich spełniania oraz prawach do posiadania dzieciństwa, bardzo ogólnie rzecz ujmując.
Zachęcamy uczestników obu konkursów do interpretacji tytułu konkursu - na podstawie znajomości utworów Korczaka, a także na podstawie własnej wyobraźni i umiejętności. Warto dzieci zachęcić do interpretacji myśli korczakowskiej, wg której każde dziecko ma: godność; zainteresowania; potrzeby; prawa.
ORGANIZATORZY:
Organizatorem konkursu jest Ostrowskie Centrum Kultury pod patronatem Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
KONKURS PLASTYCZNY „GDYBYM BYŁ KRÓLEM…” – DLA UCZNIÓW KLAS I-III
Bazę wyjściową do naszego konkursu stanowią dzieła literackie Janusza Korczaka: „Król Maciuś Pierwszy” oraz „Król Maciuś na wyspie bezludnej”, a także „Kajtuś Czarodziej”, „Bankructwo małego Dżeka” i inne. Opowieści o przygodach bohaterów to tylko punkt wyjścia do rozmowy z dziećmi o ich marzeniach, możliwościach ich spełniania oraz prawach do posiadania dzieciństwa, w bardzo ogólnym ujęciu.
Zachęcamy uczestników do interpretacji tytułu konkursu - na podstawie znajomości utworów Korczaka, a także na podstawie własnej wyobraźni i umiejętności. Warto dzieci zachęcić do interpretacji myśli korczakowskiej, wg której każde dziecko ma:
- godność;
- zainteresowania;
- potrzeby;
- prawa.
ZADANIE KONKURSOWE:
Każda szkoła może zgłosić maksymalnie 5 prac plastycznych, wykonanych w dowolnej technice i formacie, których tematyka dotyczyć będzie: postaci literackich (np. Króla Maciusia i jego przyjaciół), przygód zaczerpniętych z treści utworów Janusza Korczaka w /w, a także własnych pomysłów na temat „Gdybym był królem”.
Uczestnicy wykonują prace samodzielnie, wykazując w nich zarówno posiadaną wiedzę, umiejętności oraz emocjonalny stosunek do tematyki projektu. Opiekun grupy powinien udzielać wszechstronnej pomocy w takich sprawach, jak: określenie tematu projektu, formy jego realizacji i sposobu prezentacji, dobór literatury przedmiotu i innych źródeł wiadomości, oraz prowadzić systematyczne konsultacje.
Prace nie spełniające kryteriów samodzielności będą dyskwalifikowane.
ETAPY KONKURSU:
Etap szkolny:
• Uczestnicy przygotowują indywidualnie pracę związaną z tematyką konkursu. O wyborze tematu pracy, jej formie i zakresie materiałów zespół decyduje w porozumieniu z nauczycielem/opiekunem, przygotowującym go do konkursu.
• Termin składania prac w oparciu o terminarz konkursu ustala komisja szkolna, która następnie dokonuje ich oceny za pomocą sześciostopniowej skali ocen szkolnych, według ogólnie przyjętych zasad oceniania i klasyfikowania ( opracowanie, jej wartość merytoryczną, poznawczą oraz wychowawczą).
• Komisja szkolna zgłasza do udziału w etapie centralnym (zał. 1) prace ocenione na ocenę bardzo dobrą lub celującą.
• Do zgłoszenia i wykonanej pracy należy dołączyć protokół oceny dokonany przez Szkolną Komisję Konkursową wraz z recenzją. Recenzja powinna uwzględniać:
- zgodność wykonanej pracy z podjętym tematem;
- strukturę (kompozycję) pracy;
- stopień wykorzystania wiedzy faktograficznej;
- samodzielność opracowywania i prezentacji zgromadzonych materiałów.
- walory estetyczne pracy.
Etap finałowy:
• Powołana przez Komitet Organizacyjny Konkursu, Komisja Konkursowa pod przewodnictwem Dyrektor OCK, Ewy Mateckiej, na podstawie oceny nadesłanych prac, wyłoni laureatów konkursu. Komisja będzie się posługiwała tymi samymi kryteriami oceny, co Komisja Szkolna.
• Laureaci konkursu i ich opiekunowie zostaną powiadomieni pisemnie i zaproszeni do udziału w uroczystości finałowej.
• Wszyscy uczniowie, których prace zostaną zakwalifikowane do finału uzyskują tytuł Finalisty Konkursu.
• Komitet organizacyjny zastrzega sobie prawo zorganizowania prezentacji wyróżnionych prac konkursowych podczas uroczystości finałowej.
• Decyzje Komisji Konkursowej są ostateczne i nie podlegają weryfikacji lub zaskarżeniu.
Ustalenia końcowe:
Adres do korespondencji:
Ostrowskie Centrum Kultury, ul. Wolności 2, 63-400 Ostrów Wielkopolski,e-mail: ock-ostrow@osw.pl, www.centrum-ostrow.pl
tel.62 736 40 60; 62 720 38 80
Pod wskazanymi wyżej telefonami od 5 lutego br. czynny będzie punkt konsultacyjny. Informacje o konkursie znaleźć można również na stronie internetowej OCK.
• Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wykorzystania prac powstałych w każdym etapie konkursu do celów naukowych i edukacyjnych oraz ich publikacji we fragmentach lub w całości.
• Organizatorzy przewidują nagrody dla laureatów konkursu oraz nauczycieli/opiekunów.
• Autorzy zachowują prawo do samodzielnej publikacji prac konkursowych pod warunkiem podania, że praca została przygotowana na konkurs
• Dane osobowe uczestników konkursu są chronione zgodnie z obowiązującym prawem (Ustawa o ochronie danych osobowych, Dz. U. z 29 października 1997 r., nr 133, poz. 883).
TERMINARZ KONKURSU
Zgłoszenie udziału w konkursie i nadsyłanie prac konkursowych – do 20 maja 2012 roku.
Zakończenie konkursu: 1 czerwca 2012 roku.