Konkurs Recytatorski „Magia żywego słowa” przeznaczony jest dla uczniów sosnowieckich szkół podstawowych i gimnazjów. Temat przewodni tegorocznej edycji to: „ Fantasmagoryczne marzenia, senne zjawy i widziadła, uśpione krainy dziecięcej wyobraźni – motywami poetyckiego słowa”.
Konkurs posiada status eliminacji miejskich” do regionalnego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Mały OKR”.
Udział w konkursie jest bezpłatny.
Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie we właściwym terminie udziału w konkursie oraz przygotowanie repertuaru zgodnie z obowiązującym regulaminem.
Co najmniej jeden z przygotowanych do recytacji utworów powinien być związany z tematyką Konkursu. W tegorocznej edycji zapraszamy re
cytatorów do zmierzenia się z tematyką snu, marzeń i wizji sennych, fantasmagorycznych wyobrażeń dziecięcych. Wykażcie się drodzy uczestnicy konkursu zmysłem detektywistycznym, wyszukajcie najwspanialsze fragmenty poezji, prozy czy też autorskich pieśni, nawiązujących do treści związanych z sennymi marzeniami, fantasmagorycznymi wizjami, gdzie jawa przeplata się ze snem. Wyszukajcie wspaniałych bohaterów, z sennych krain błogości, dobrobytu, szczęśliwości. Spójrzcie w stronę przepięknych krain, w których panuje dobro, uczciwość, dobrobyt… a mężni rycerze, wspaniali śmiałkowie, urodziwe księżniczki, walczą w imię wzniosłych idei. A może w krainach snu, panują olbrzymy, potwory i wstrętne dziwadła… Kto wie jak śnić i co śnić? Jak wygląda dziecięcy świat wizji sennych? A może sny są zarezerwowane tylko dla dorosłych? Jak traktuje o tym literatura? Spróbujcie odpowiedzieć na te pytania recytując przepiękne utwory literackie.
Jeden nauczyciel może zgłosić maksymalnie 5 uczestników w każdej kategorii wiekowej.
Uczestnicy zobowiązani są do przesłania pocztą elektroniczną na adres mzs@opp1.sosnowiec.pl wypełnionych kart zgłoszeń w nieprzekraczalnym terminie do dnia 18 stycznia 2017r.
Repertuar zgłoszony w karcie uczestnictwa nie może być zmieniony.
WYMOGI REPERTUAROWE:
TURNIEJ RECYTATORSKI - Prezentacje konkursowe oceniane będą w trzech kategoriach wiekowych:
a) I - III – recytacja jednego utworu poetyckiego - do 3 minut,
b) IV – VI – recytacja jednego utworu poetyckiego oraz fragmentu prozy – do 5 minut łącznie,
c) gimnazjum – recytacja jednego utworu poetyckiego oraz fragmentu prozy – do 7 minut łącznie.
WYWIEDZIONE ZE SŁOWA - tylko dla kategorii wiekowej gimnazjum, dowolna forma
prezentacji (teatr jednego wiersza, łączenie słowa mówionego ze śpiewem, z dźwiękiem, ruchem, rekwizytem) – całkowity czas prezentacji 7 minut.
POEZJA ŚPIEWANA - tylko dla kategorii wiekowej gimnazjum:
Wykonawca jest solistą.
Repertuar obejmuje 2 utwory śpiewane oraz 1 utwór recytowany.
W ramach repertuaru śpiewanego wykonywane mogą być wiersze, które zostały opublikowane w książkach lub prasie literackiej:
Do prezentacji uczestnik zgłasza 1 utwór śpiewany, 1 recytowany i ewentualnie jako drugi, śpiewany utwór z tekstem własnym. Łączny czas wykonania nie może przekroczyć 8 minut.
Do akompaniamentu może być stosowany 1 instrument lub mały zespół muzyczny (do 3 osób) bądź wcześniej dokonane nagranie (półplayback).
Prezentowanie utworu znanego i posiadającego określony kształt wykonawczy dopuszcza się tylko wówczas, gdy uczestnik opracował własną interpretację.
Prosimy o przesłanie podkładów w formacie mp3 wraz ze zgłoszeniem ( nazwa pliku według wzoru: szkoła_Imię_nazwisko_tytułutwotu.mp3)
Podczas przesłuchań organizatorzy zapewniają mikrofon oraz sprzęt nagłaśniający.
Organizator zastrzega sobie prawo ustalenia kolejności występu poszczególnych osób biorących udział w konkursie.
W pracach komisji konkursowej wezmą udział specjaliści współpracujący z organizatorami.
Jury oceniać będzie:
dobór repertuaru (wartości artystyczne utworów, ich dobór do możliwości wykonawczych uczestnika oraz wieku),
interpretację utworu (odkrywcza, zaskakująca, oryginalna, konsekwentna),
kulturę słowa (dykcja oraz emisja głosu),
ogólny wyraz artystyczny.
4. Jury przyzna nagrody i wyróżnienia w każdej kategorii wiekowej oraz wytypuje laureatów – reprezentantów Sosnowca do „Małego OKR – u”.
Ostateczna interpretacja regulaminu należy do jury.
Udział w Konkursie jest jednoznaczny z akceptacją regulaminu oraz wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych uczestników i ich nauczycieli dla celów organizacyjnych i promocyjnych Konkursu.
Organizatorzy zorganizują warsztaty recytatorsko-teatralne dla chętnych nauczycieli oraz uczestników Konkursu, po zebraniu się grup minimum 10 osobowych. Warsztaty poprowadzi Katarzyna Bała – wieloletnia jurorka Konkursu, aktorka Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Warsztaty odbędą się w OPP nr 1 (Grabowa 2) w dniach: 30.01-03.02. 2017 r.
Dokładny termin warsztatów zostanie podany terminie późniejszym na stronie internetowej placówki i na Fcebooku.
TERMINY
6 lutego - 8 lutego 2017 r. – przesłuchania konkursowe – dla wszystkich uczestników klas I-III, IV-VI, gimnazjum (od godz. 13.00 w II LO im. E. Plater w Sosnowcu)
10 lutego 2017 r. godz. 15.00 - finał (ogłoszenie wyników, koncert laureatów w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu )
Harmonogram przesłuchań zostanie umieszczony na stronie internetowej Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 1 w Sosnowcu
www.opp1.sosnowiec.ehost.pl w zakładce Konkursy do dnia 27 stycznia 2016 r. Po opublikowaniu harmonogramu na stronie Organizatora zmiany nie będą dokonywane.
Komunikat jury zostanie opublikowany na stronie internetowej placówki
www.opp1.sosnowiec.ehost.pl do dnia 9 lutego 2017 r.
REGULAMIN WRAZ ZE WZOREM KARTY ZGŁOSZEŃ DOSTĘPNY NA STRONIE INTERNETOWEJ PLACÓWKI:
www.opp1.sosnowiec.ehost.pl