Po więcej konkursów zapraszamy na stronę: www.konkursydladzieci.eu

drukuj

Konkurs Recytatorski „Magia żywego słowa” dla uczniów sosnowieckich szkół

Konkurs Recytatorski „Magia żywego słowa” przeznaczony jest dla uczniów sosnowieckich szkół podstawowych i gimnazjów. Temat przewodni tegorocznej edycji to: „ Fantasmagoryczne marzenia, senne zjawy i widziadła, uśpione krainy dziecięcej wyobraźni – motywami poetyckiego słowa”.
Konkurs posiada status eliminacji miejskich” do regionalnego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Mały OKR”.


Udział w konkursie jest bezpłatny.
Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie we właściwym terminie udziału w konkursie oraz przygotowanie repertuaru zgodnie z obowiązującym regulaminem.
Co najmniej jeden z przygotowanych do recytacji utworów powinien być związany z tematyką Konkursu. W tegorocznej edycji zapraszamy recytatorów do zmierzenia się z tematyką snu, marzeń i wizji sennych, fantasmagorycznych wyobrażeń dziecięcych. Wykażcie się drodzy uczestnicy konkursu zmysłem detektywistycznym, wyszukajcie najwspanialsze fragmenty poezji, prozy czy też autorskich pieśni, nawiązujących do treści związanych z sennymi marzeniami, fantasmagorycznymi wizjami, gdzie jawa przeplata się ze snem. Wyszukajcie wspaniałych bohaterów, z sennych krain błogości, dobrobytu, szczęśliwości. Spójrzcie w stronę przepięknych krain, w których panuje dobro, uczciwość, dobrobyt… a mężni rycerze, wspaniali śmiałkowie, urodziwe księżniczki, walczą w imię wzniosłych idei. A może w krainach snu, panują olbrzymy, potwory i wstrętne dziwadła… Kto wie jak śnić i co śnić? Jak wygląda dziecięcy świat wizji sennych? A może sny są zarezerwowane tylko dla dorosłych? Jak traktuje o tym literatura? Spróbujcie odpowiedzieć na te pytania recytując przepiękne utwory literackie.

Jeden nauczyciel może zgłosić maksymalnie 5 uczestników w każdej kategorii wiekowej.

Uczestnicy zobowiązani są do przesłania pocztą elektroniczną na adres mzs@opp1.sosnowiec.pl wypełnionych kart zgłoszeń w nieprzekraczalnym terminie do dnia 18 stycznia 2017r.

Repertuar zgłoszony w karcie uczestnictwa nie może być zmieniony.

WYMOGI REPERTUAROWE:
TURNIEJ RECYTATORSKI - Prezentacje konkursowe oceniane będą w trzech kategoriach wiekowych:
a) I - III – recytacja jednego utworu poetyckiego - do 3 minut,
b) IV – VI – recytacja jednego utworu poetyckiego oraz fragmentu prozy – do 5 minut łącznie,
c) gimnazjum – recytacja jednego utworu poetyckiego oraz fragmentu prozy – do 7 minut łącznie.

WYWIEDZIONE ZE SŁOWA - tylko dla kategorii wiekowej gimnazjum, dowolna forma
prezentacji (teatr jednego wiersza, łączenie słowa mówionego ze śpiewem, z dźwiękiem, ruchem, rekwizytem) – całkowity czas prezentacji 7 minut.

POEZJA ŚPIEWANA - tylko dla kategorii wiekowej gimnazjum:
Wykonawca jest solistą.
Repertuar obejmuje 2 utwory śpiewane oraz 1 utwór recytowany.
W ramach repertuaru śpiewanego wykonywane mogą być wiersze, które zostały opublikowane w książkach lub prasie literackiej:
Do prezentacji uczestnik zgłasza 1 utwór śpiewany, 1 recytowany i ewentualnie jako drugi, śpiewany utwór z tekstem własnym. Łączny czas wykonania nie może przekroczyć 8 minut.
Do akompaniamentu może być stosowany 1 instrument lub mały zespół muzyczny (do 3 osób) bądź wcześniej dokonane nagranie (półplayback).
Prezentowanie utworu znanego i posiadającego określony kształt wykonawczy dopuszcza się tylko wówczas, gdy uczestnik opracował własną interpretację.
Prosimy o przesłanie podkładów w formacie mp3 wraz ze zgłoszeniem ( nazwa pliku według wzoru: szkoła_Imię_nazwisko_tytułutwotu.mp3)
Podczas przesłuchań organizatorzy zapewniają mikrofon oraz sprzęt nagłaśniający.

Organizator zastrzega sobie prawo ustalenia kolejności występu poszczególnych osób biorących udział w konkursie.
W pracach komisji konkursowej wezmą udział specjaliści współpracujący z organizatorami.
Jury oceniać będzie:
 dobór repertuaru (wartości artystyczne utworów, ich dobór do możliwości wykonawczych uczestnika oraz wieku),
 interpretację utworu (odkrywcza, zaskakująca, oryginalna, konsekwentna),
 kulturę słowa (dykcja oraz emisja głosu),
 ogólny wyraz artystyczny.
4. Jury przyzna nagrody i wyróżnienia w każdej kategorii wiekowej oraz wytypuje laureatów – reprezentantów Sosnowca do „Małego OKR – u”.
Ostateczna interpretacja regulaminu należy do jury.
Udział w Konkursie jest jednoznaczny z akceptacją regulaminu oraz wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych uczestników i ich nauczycieli dla celów organizacyjnych i promocyjnych Konkursu.

Organizatorzy zorganizują warsztaty recytatorsko-teatralne dla chętnych nauczycieli oraz uczestników Konkursu, po zebraniu się grup minimum 10 osobowych. Warsztaty poprowadzi Katarzyna Bała – wieloletnia jurorka Konkursu, aktorka Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Warsztaty odbędą się w OPP nr 1 (Grabowa 2) w dniach: 30.01-03.02. 2017 r.

Dokładny termin warsztatów zostanie podany terminie późniejszym na stronie internetowej placówki i na Fcebooku.

TERMINY
6 lutego - 8 lutego 2017 r. – przesłuchania konkursowe – dla wszystkich uczestników klas I-III, IV-VI, gimnazjum (od godz. 13.00 w II LO im. E. Plater w Sosnowcu)
10 lutego 2017 r. godz. 15.00 - finał (ogłoszenie wyników, koncert laureatów w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu )
Harmonogram przesłuchań zostanie umieszczony na stronie internetowej Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 1 w Sosnowcu www.opp1.sosnowiec.ehost.pl w zakładce Konkursy do dnia 27 stycznia 2016 r. Po opublikowaniu harmonogramu na stronie Organizatora zmiany nie będą dokonywane.
Komunikat jury zostanie opublikowany na stronie internetowej placówki www.opp1.sosnowiec.ehost.pl do dnia 9 lutego 2017 r.

REGULAMIN WRAZ ZE WZOREM KARTY ZGŁOSZEŃ DOSTĘPNY NA STRONIE INTERNETOWEJ PLACÓWKI:

www.opp1.sosnowiec.ehost.pl

 

 

 
Konkurs należy do kategorii:


Organizator:

« Termin przyjmowania prac na ten konkurs już upłynął. Sprawdź ostatnio dodane aktualne konkursy dla dzieci
Termin zgłoszeń:

Nagrody: brak informacji

Przedział wiekowy: 6-16 lat

Region: miejski - Sosnowiec

Przeznaczony dla: szkół

Zgłoszenia: indywidualne, przez placówki

Typ: indywidualny