Po więcej konkursów zapraszamy na stronę: www.konkursydladzieci.eu

drukuj

„Od gór do morza – krajobrazy Polski” – ogólnopolski konkurs plastyczny dla dzieci

Od kilku lat z okazji Dnia Dziecka Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zaprasza dzieci do udziału w konkursie plastycznym. Także i w tym roku przed młodymi artystami (w wieku od 3 do 15 lat) stawiamy plastyczne wyzwanie. W 2025 roku tematem prac są krajobrazy Polski.

Celem konkursu jest kształtowanie wrażliwości na piękno polskich krajobrazów oraz popularyzowanie wiedzy na ich temat. A możliwości jest wiele: góry, morze, jeziora, lasy.

Przypominamy, że na północy naszego kraju ląd styka się z morzem. Cieszą nas piękne, piaszczyste plaże, a nawet wydmy. Kierując się na południe napotkamy pas jezior leżących wśród pięknych lasów, czyli Krainę Tysiąca Jezior – Mazury. Urokliwe wysepki, kanały, szlaki wodne i rowerowe zachęcają, nie tylko do spacerów, ale także do rozłożenia sztalug czy szkicownika.

Z kolei niziny rozciągają się w środkowej części naszego kraju, a jedna z największych to Nizina Mazowiecka - są to tereny najczęściej zagospodarowane rolniczo. W tym pasie leży również Puszcza Kampinoska, największy obszar leśny tego terenu.

Im dalej na południe, tym bardziej krajobraz zaczyna się zmieniać, pojawiają się wyżyny. Jedną z ciekawszych jest Wyżyna Krakowsko‑Częstochowska z historycznym Szlakiem Orlich Gniazd, który biegnie przez dwa województwa: małopolskie i śląskie. Można tu zobaczyć charakterystyczne dla tego regionu wapienne skały, wspaniałe lasy i ruiny średniowiecznych zamków. Z kolei na południowych krańcach naszego kraju występuje krajobraz górski i wysokogórski: Sudety, Karpaty, a przede wszystkim Tatry, których dzika przyroda, świeże powietrze i piękne widoki zapierają dech w piersiach.

To tylko niektóre – te bardziej znane – przykłady, które mogą zainspirować artystów. A jaki krajobraz Polski jest Tobie najbliższy? Co chciałbyś utrwalić, co pokazać? Wszak w naszym kraju wciąż mamy wiele miejsc do odkrycia. Zachęcamy do udziału w konkursie.

Technika i format prac dowolne, praca może być przestrzenna lub płaska.
Każdy uczestnik może zgłosić na konkurs jedną pracę. Praca musi być wykonana samodzielnie i indywidualnie, organizatorzy nie przyjmują prac zbiorowych.

Termin przesłania do Organizatora prac plastycznych upływa 25 maja 2025 r.
Prace zgłasza się przesyłając je na adres mailowy organizatora konkursu:
konkurs@gdos.gov.pl

Format pliku  JPG, PNG albo PDF, tytuł e-maila: „Konkurs plastyczny”. Szczegółowe wymagania odnośnie przesyłania prac na konkurs są opisane w regulaminie konkursu.

Prace oceniane będą w trzech kategoriach wiekowych:
od 3 do 6 roku życia,
od 7 do 10 roku życia,
od 11 do 15 roku życia

Kryteria oceny prac:
1) Kryteria formalne – zgodność pracy plastycznej z tematem pracy i Regulaminem,
wpłynięcie Fotografii w terminie, prawidłowość wypełnienia i kompletność
oświadczenia, którego wzór zawiera załącznik nr 1 do Regulaminu;
2) Kryteria wykonania – oryginalność, pomysłowość, technika wykonania pracy
plastycznej.

Ogłoszenie wyników 2 czerwca.

 

do pobrania ze strony konkursu:

 


Regulamin konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży „Od gór do morza – krajobrazy Polski” 2025

Załącznik nr 1 do Regulaminu Konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży „Od gór do morza – krajobrazy Polski”​_oświadczenie rodzica lub opiekuna prawnego


 

 

1460x616.png

 

 

 
Konkurs należy do kategorii:


Organizator:

Termin zgłoszeń:

Termin rozstrzygnięcia: 02.06.2025

Nagrody: Plecaki i akcesoria turystyczne, materiały promocyjne GDOŚ.

Przedział wiekowy: 3-15 lat

Region: ogólnopolski

Przeznaczony dla: szkół, przedszkoli

Zgłoszenia: indywidualne

Typ: indywidualny