Organizatorami konkursu są Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach oraz Urząd Miasta Tychy. Konkurs ma zasięg ogólnopolski, mogą w nim wziąć udział dzieci i młodzież w wieku 4-21 lat.
Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2005 roku. Główną ideą konkursu jest utrwalanie i przechowywanie w pamięci chlubnych dziejów historii i kultury Polski oraz wychowywanie w duchu szacunku dla wartości narodowych, patriotycznych i rodzinnych. Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie pracy plastycznej nawiązującej do: Powstań Śląskich, twórczości artystów rodu Kossaków (Juliusza, Wojciecha, Jerzego i Karola, Zofii Kossak-Szatkowskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Magdaleny Samozwaniec, Simony Kossak), osiągnięć wielkich Polaków i Polek w dziedzinie kultury, nauki i sportu, ważnych wydarzeń i miejsc historycznych. Dla dzieci w wieku 4-9 lat tematem są baśnie i legendy polskie.
Tematyka prac konkursowych
1. Upamiętnianie Powstań Śląskich.
2. Prace inspirowane twórczością artystów rodu Kossaków: Juliusza, Wojciecha, Jerzego i Karola, Zofii Kossak-Szatkowskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Magdaleny Samozwaniec oraz działalnością Simony Kossak.
3. Osiągnięcia wielkich Polaków i Polek w dziedzinie kultury, nauki i sportu.
4. Ważne wydarzenia i miejsca historyczne.
5. Baśnie i legendy polskie (dla dzieci w wieku 4-9 lat).
Technika wykonania prac:
Wszystkie techniki malarskie i rysunkowe, grafika, rzeźba, rękodzieło artystyczne.
Format prac:
Prace powinny mieć wymiary od formatu A3 do 50x70 cm. Organizatorzy nie przyjmują prac w formacie mniejszym niż A3.
Prace należy przesłać bez passe-partout, niezrolowane i nie złożone na pół.
Warunki uczestnictwa
1. Każdy uczestnik może przedstawić maksymalnie 1 pracę.
2. Nie przyjmujemy prac zbiorowych, złożonych na pół, zrolowanych, bez przyklejonej metryczki.
3. Udział w konkursie jest BEZPŁATNY.
4. Konkurs skierowany jest do wychowanków przedszkoli, uczestników zajęć placówek wychowania pozaszkolnego, placówek kulturalnych, uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych.
5. Wiek uczestników: od 4 do 21 lat.
Prace powinny być opisane na odwrocie, WYPEŁNIONE KOMPUTEROWO, zgodnie z wzorem metryczki pracy zamieszczonym na stronie konkursu.
TERMIN I MIEJSCE NADSYŁANIA PRAC
Prace można zgłaszać do 24 października 2025 r. (piątek) pod adresem:
Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków, ul. Hlonda 1, 43-100 Tychy z dopiskiem: „Jesteśmy dumni z Polski”
tel. +48 785-703-887
Posiedzenie jury zaplanowano na 3 listopada 2025 r. Opublikowanie wyników na stronie www.mdk1.oswiata.tychy.pl powinno nastąpić do dnia 12 listopada 2025 r.
Wernisaż wystawy pokonkursowej połączony z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród odbędzie się 28 listopada 2025 r. (piątek) godz. 13.00
Wysyłka dyplomów i nagród nieodebranych podczas podsumowania będzie możliwa do dnia 12.12.2025 r. na koszt odbiorcy.
Przyznane nagrody oraz wyróżnienia należy odebrać osobiście podczas podsumowania konkursu dnia 28 listopada 2025 r. (piątek). Istnieje możliwość odbioru nagród i dyplomów osobiście w placówce w terminie 15.12 – 30.12.2025 r. po wcześniejszym ustaleniu tego z przedstawicielem Organizatora.
Ewentualna wysyłka nagród i dyplomów jest możliwa po wcześniejszym ustaleniu z przedstawicielem Organizatora. Koszt wysyłki pokrywa podmiot zgłaszający. Nieodebrane nagrody przechodzą na własność Organizatora.
W celu ustalenia powyższych kwestii należy kontaktować się z przedstawicielem Organizatora poprzez adres mailowy: wydarzenia.mdk1@oswiata.tychy.pl.
do pobrania:
Regulamin_XX_Ogolnopolskiego_Konkursu_Plastycznego_Jestesmy_dumni_z_Polski_2025_2026
metryczka pracy