OSTROWSKIE CENTRUM KULTURY Z OKAZJI ROKU JANUSZA KORCZAKA OGŁASZA Konkurs literacki i plastyczny dla dzieci i młodzieży szkolnej pt. „GDYBYM BYŁ KRÓLEM…” 2012
Z okazji 70 rocznicy śmierci i 100-lecia założenia przez Janusza Korczaka Domu Sierot przy ul. Krochmalnej w Warszawie Sejm Rzeczypospolitej Polskiej jednogłośnie podjął 16 września 2011 r. uchwałę ustanawiającą rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka. Inicjatywę w tej sprawie zgłosił Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.
W opinii rzecznika Praw Dziecka to doskonała okazja, by o jednym z najwybitniejszych Polaków i jego dziedzictwie – przypomnieć całemu światu.
Stary Doktor był „jednym z pierwszych głosicieli prawdy o tym, że dziecko jest autonomiczną osobą, która posiada własną godność, zainteresowania, potrzeby i prawa. (…) Nie byłoby Konwencji o Prawach Dziecka, gdyby nie jego działalność i myśli”. Korczak zauważył w dziecku człowieka, zauważył podmiotowość dziecka. Zostawił wiele wskazówek, warto o nich pamiętać.
Bazą wyjściową do naszych konkursów są dzieła literackie Janusza Korczaka: „Król Maciuś Pierwszy” oraz „Król Maciuś na wyspie bezludnej”, a także „Kajtuś Czarodziej”, „Bankructwo małego Dżeka” i inne. Opowieści o przygodach bohaterów to tylko punkt wyjścia do rozmowy z dziećmi o ich marzeniach, możliwościach ich spełniania oraz prawach do posiadania dzieciństwa, bardzo ogólnie rzecz ujmując.
Zachęcamy uczestników obu konkursów do interpretacji tytułu konkursu - na podstawie znajomości utworów Korczaka, a także na podstawie własnej wyobraźni i umiejętności. Warto dzieci zachęcić do interpretacji myśli korczakowskiej, wg której każde dziecko ma: godność; zainteresowania; potrzeby; prawa. ORGANIZATORZY:
Organizatorem konkursu jest Ostrowskie Centrum Kultury pod patronatem Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. KONKURS LITERACKI – „GDYBYM BYŁ KRÓLEM…” – DLA UCZNIÓW KLAS IV-VI
Bazę wyjściową do naszego konkursu stanowią dzieła literackie Janusza Korczaka: „Król Maciuś Pierwszy” oraz „Król Maciuś na wyspie bezludnej”, a także „Kajtuś Czarodziej”, „Bankructwo małego Dżeka” i inne. Opowieści o przygodach bohaterów to tylko punkt wyjścia do rozmowy z dziećmi o ich marzeniach, możliwościach ich spełniania oraz prawach do posiadania dzieciństwa, w bardzo ogólnym ujęciu.
Zachęcamy uczestników do interpretacji tytułu konkursu - na podstawie znajomości utworów Korczaka, a także na podstawie własnej wyobraźni i umiejętności. Warto dzieci zachęcić do interpretacji myśli korczakowskiej, wg której każde dziecko ma:
- godność;
- zainteresowania;
- potrzeby;
- prawa.
ZADANIE KONKURSOWE:
W konkursie literackim – uczestnik powinien zgłosić pracę prozatorską , obejmującą 1 stronę maszynopisu – opowiadanie, nowelkę, bajkę – na temat zaczerpnięty z tytułu konkursu.
Uczestnicy wykonują prace samodzielnie, wykazując w nich zarówno posiadaną wiedzę, umiejętności oraz emocjonalny stosunek do tematyki projektu. Opiekun grupy powinien udzielać wszechstronnej pomocy w takich sprawach, jak: określenie tematu projektu, formy jego realizacji i sposobu prezentacji, dobór literatury przedmiotu i innych źródeł wiadomości, oraz prowadzić systematyczne konsultacje.
Prace nie spełniające kryteriów samodzielności (np. skopiowane z internetu lub przepisane z książek) będą dyskwalifikowane. Cytaty należy opatrzyć przypisami źródłowymi. Prace pisemne należy nadsyłać w wersji elektronicznej i papierowej.
ETAPY KONKURSU:
Etap szkolny:
• Uczestnicy przygotowują indywidualnie pracę związaną z tematyką konkursu. O wyborze tematu pracy, jej formie i zakresie materiałów zespół decyduje w porozumieniu z nauczycielem/opiekunem, przygotowującym go do konkursu.
• Termin składania prac w oparciu o terminarz konkursu ustala komisja szkolna, która następnie dokonuje ich oceny za pomocą sześciostopniowej skali ocen szkolnych, według ogólnie przyjętych zasad oceniania i klasyfikowania ( opracowanie, jej wartość merytoryczną, poznawczą oraz wychowawczą).
• Komisja szkolna zgłasza do udziału w etapie finałowym (zał. 1) prace ocenione na ocenę bardzo dobrą lub celującą.
• Do zgłoszenia i wykonanej pracy należy dołączyć protokół oceny, dokonany przez Szkolną Komisję Konkursową wraz z recenzją. Recenzja powinna uwzględniać:
- zgodność wykonanej pracy z podjętym tematem;
- strukturę (kompozycję) pracy;
- stopień wykorzystania wiedzy faktograficznej;
- samodzielność opracowywania i prezentacji zgromadzonych materiałów.
- jasność wywodu (jednoznaczność kompozycji artystycznej);
- poprawność językowa i walory artystyczne właściwe dla wybranej formy pracy.
Etap finałowy:
• Powołana przez Komitet Organizacyjny Konkursu, Komisja Konkursowa pod przewodnictwem Dyrektor OCK, Ewy Mateckiej, na podstawie oceny nadesłanych prac, wyłoni laureatów konkursu. Komisja będzie się posługiwała tymi samymi kryteriami oceny , co Komisja Szkolna.
• Laureaci konkursu i ich opiekunowie zostaną powiadomieni pisemnie i zaproszeni do udziału w uroczystości finałowej.
• Wszyscy uczniowie, których prace zostaną zakwalifikowane do finału uzyskują tytuł Finalisty Konkursu.
• Komitet organizacyjny zastrzega sobie prawo zorganizowania prezentacji wyróżnionych prac konkursowych podczas uroczystości finałowej.
• Decyzje Komisji Konkursowej są ostateczne i nie podlegają weryfikacji lub zaskarżeniu.
Ustalenia końcowe:
Adres do korespondencji:
Ostrowskie Centrum Kultury, ul. Wolności 2, 63-400 Ostrów Wielkopolski,e-mail: ock-ostrow@osw.pl, www.centrum-ostrow.pl
tel.62 736 40 60; 62 720 38 80
Pod wskazanymi wyżej telefonami od 5 lutego br. czynny będzie punkt konsultacyjny. Informacje o konkursie znaleźć można również na stronie internetowej OCK.
• Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wykorzystania prac powstałych w każdym etapie konkursu do celów naukowych i edukacyjnych oraz ich publikacji we fragmentach lub w całości.
• Organizatorzy przewidują nagrody dla laureatów konkursu oraz nauczycieli/opiekunów.
• Autorzy zachowują prawo do samodzielnej publikacji prac konkursowych pod warunkiem podania, że praca została przygotowana na konkurs.
• Dane osobowe uczestników konkursu są chronione zgodnie z obowiązującym prawem (Ustawa o ochronie danych osobowych, Dz. U. z 29 października 1997 r., nr 133, poz. 883).
TERMINARZ KONKURSU
Zgłoszenie udziału w konkursie i nadsyłanie prac konkursowych – do 20 maja 2012 roku.
Zakończenie konkursu: 1 czerwca 2012 roku.