Po więcej konkursów zapraszamy na stronę: www.konkursydladzieci.eu

drukuj

Johannes Gutenber – geniusz renesansu

 

Regulamin

§1
Organizatorem ogólnopolskiego konkursu „Johannes Gutenber -  geniusz renesansu” jest Fundacja „Świątynia Sztuki” oraz Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa, ul. Szkolna 31, 87-122 Grębocin, e-mail: edukacja@grebocin.pl.
§2
Niniejszy Regulamin określa zasady uczestnictwa w konkursie, rodzaj nagród i sposób ich przyznawania. Zostanie on udostępniony w Muzeum na każde żądanie uczestników konkursu oraz na stronie internetowej www.grebocin.pl. Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel.: (56) 674 92 00.
§3
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu całej Polski.
§4
W konkursie nie mogą brać udziału osoby spokrewnione z członkami jury.
§5
Temat konkursu brzmi „Johannes Gutenberg – geniusz renesansu”. Zadaniem konkursowym jest wykonanie ilustracji z wizerunkiem Johanesa Gutenberga dowolnej technice (np. rysunek, collage, grafika, prace malarskie-technika olejna, pastele suche i tłuste, grafiki), w formacie nie większym niż A4 (21 x 29,7 cm). Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu jedną pracę.  Informacje o Janie Gutenbergu, które mogą okazać się pomocne w wykonaniu pracy oraz przybliżające postać Drukarza znadują się 4 stronie regulaminu.


§6
Prace zgłoszone do konkursu powinny być odpowiednio opisane, tzn. posiadać tytuł, imię,
nazwisko i wiek autora, adres szkoły, klasę i dane do kontaktu: imię i nazwisko opiekuna/nauczyciela, a także numer kontaktowy do szkoły/nauczyciela.


Tytuł ………………………………………………………………………………………………………………
Imię, nazwisko, wiek autora …………………………….…………..…………………………………………….
Adres szkoły, klasa ………………...………………………………………………………………………………
Dane do kontaktu ………………………………………………………………………………………………….
(imię, nazwisko opiekuna/nauczyciela, numer telefonu do szkoły/nauczyciela)

Dane uczestników będą wykorzystane zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 1997 nr 133 poz. 883).
§7
Nadesłane prace zostaną ocenione przez jury, w skład którego wejdą pracownicy Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie. Komisja weźmie pod uwagę indywidualny i twórczy sposób wypowiedzi autorów.
§8
Spośród prac biorących udział w konkursie i spełniających wyżej wymienione kryteria komisja wyłoni trzy zwycięskie prace z każdej grupy wiekowej: uczniowie szkół podstawowych: kl. I-III oraz kl. IV-VI, gimnazjaliści, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Laureaci konkursu otrzymają nagrody książkowe i dyplomy. Dodatkowo klasa, która nadeśle na konkurs najwięcej prac zaproszona zostanie do muzeum na warsztaty piśmiennicze, papiernicze i drukarskie. W sytuacji, kiedy więcej niż jedna klasa nadeśle taką samą liczbę książek, organizator konkursu zastrzega sobie prawo wyboru zwycięzcy, kierując się ogólną oceną prac.
§9
Konkurs rozpoczyna się 2 kwietnia 2012 roku w dniu obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, a kończy 26  maja 2012 roku. Odbywać się będzie w dwóch etapach:

Etap I. Przyjmowanie prac:
Prace można przynosić lub przysyłać drogą pocztową na adres: Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, ul. Szkolna 31, 87-122 Grębocin, w terminie do 22 maja br., decyduje data stempla pocztowego.

Etap II. Ocena prac i wyłonienie zwycięzcy:
Jury oceni prace w terminie do 30 maja 2012 roku. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną na stronie internetowej organizatora. Dodatkowo 1 czerwca br. zwycięzcy zostaną poinformowani drogą telefoniczną o wygranej. Nagrody wysłane zostaną do laureatów 11 czerwca 2012 roku. Jednocześnie informujemy, że organizator
nie ponosi odpowiedzialności za usługi pocztowe lub działalność osób trzecich.


§10
Wyróżnione prace zostaną pokazane w Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, w terminie 04 - 30 czerwca 2012 roku. Otwarcie wystawy odbędzie się 4 czerwca 2012 r., podczas dorocznego „Święta Papiernictwa i Drukarstwa”.
§11
Kopie nagrodzonych i wyróżnionych prac zostaną opublikowane w internecie na stronach Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie (www.grebocin.pl).
§12
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do nieodpłatnego reprodukowania prac konkursowych w celach reklamowych (w prasie, telewizji, katalogach i plakatach wystaw oraz we wszelkich innych wydawnictwach). Jednocześnie informujemy, że prace nadesłane na konkurs nie będą zwracane.
§13
Biorąc udział w konkursie uczestnik wyraża zgodę na zastosowanie się do niniejszego regulaminu.
§14
Organizator konkursu zastrzega sobie prawo przedłużenia czasu trwania konkursu oraz zmiany terminów jego rozstrzygnięcia. Ewentualne zmiany będą zamieszczane na stronie internetowej www.grebocin.pl.

 

Jan Gutenberg - niem. Johannes Gensfleisch zum Gutenberg (ur. ok. 1396 r., zm. 3 lutego 1468 r.) - złotnik i drukarz moguncki, twórca pierwszej przemysłowej metody druku w Europie. Działalność Gutenberga przypada na okres lawinowego rozwoju drukarstwa w Europie. Początkowo Gutenberg stosował znane już wcześniej w Europie czcionki drewniane, z czasem opracował własną wersję czcionek metalowych (również znanych już w Europie). Skonstruował specjalny aparat do ich odlewania, w którym nowością było używanie wymiennych matryc. Zaprojektował również własną wersję prasy drukarskiej na wzór znanych już pras introligatorskich. W 1448 r. założył w Moguncji drukarnię. W 1455 r. ukazała się drukiem jego Biblia - arcydzieło sztuki typograficznej, w 1457 r. wydał Psałterz moguncki .Potocznie, ale niesłusznie jest uważany za wynalazcę ruchomej czcionki (której historia sięga tysiąca lat wstecz na Dalekim Wschodzie). Niesłusznie uznaje się go również za pierwszego europejskiego drukarza. O wynalazku czcionki dowiedział się najprawdopodobniej od niejakiego Faustusa, który uciekł z Harlemu do Moguncji kradnąc wynalazek swojemu pracodawcy, Holendrowi Laurensowi Costerowi. Jego wielkim dokonaniem było za to wydrukowanie w Europie pierwszego prawdziwie dużego wydawnictwa książkowego. Do tamtej pory drukowano tylko pojedyncze karty zawierające skomplikowane zdobienia, przeznaczone do dalszego wypełnienia pismem ręcznym, oraz niewielkie akcydensy. Inne ważne osiągnięcia Gutenberga to bardzo udane zaprojektowanie modyfikacji dotychczasowego gotyckiego kroju pisma ręcznego, a przede wszystkim mistrzowskie wykonanie składu, na którym do dziś wzorują się zarówno najwięksi typografowie, jak i projektanci oprogramowania dla DTP. Dzieło Gutenberga charakteryzuje się najwyższą czytelnością, idealną szarością kolumny i innymi najwyższej próby parametrami typograficznymi - nawet tak zaawansowanymi, jak optyczne wyrównywanie prawej krawędzi łamu.

 


Organizator:

« Termin przyjmowania prac na ten konkurs już upłynął. Sprawdź ostatnio dodane aktualne konkursy dla dzieci
Termin zgłoszeń:

Termin ogłoszenia wyników: 1 czerwca 2012 r.

Nagrody: nagrody książkowe, dyplomy

Przedział wiekowy: 7-18

Region: ogólnopolski

Przeznaczony dla: szkół

Zgłoszenia: indywidualne, przez placówki

Typ: indywidualny