niknące piękno - karta zgłoszenia
Świat jest piękny! Czy szanujemy otaczające nas dobro? Każda pora roku niesie coś nowego, co odkrywamy w naszym otoczeniu, co zauważamy, co nas cieszy, bawi, martwi, denerwuje, irytuje albo wścieka. Hałas, zgiełk, brud, kwaśny deszcz, smog, skrawki folii pozaczepiane na bezbronnych drzewach. Miasto, wieś, park, łąka, las, woda, ptaki, dzikie zwierzęta szukające swojego miejsca, wyprawa w góry, biwak a może zwyczajny spacer. Cisza. Natura. A może zgiełk miejskich ulic. Czysto, świadomie a może bezmyślnie, bez zastanowienia. Zjawiska, które Was cieszą ale i martwią a może przerażają?
Niknące piękno – a może narodziny nowego?
Jak dbamy, My jako my i My jako społeczeństwo o dobro wspólne – środowisko naturalne?
„… dlaczego wielka pogarda piękno z rąk ludzkich spotyka? dlaczego wciąż przyspieszamy, dlaczego coś się wymyka? z zasięgu wzroku człowieka, a on nie widzi już tego, …że niszczy siebie samego” (fragment nagrodzonej pracy literackiej)
Zachęcam do uchwycenia piękna świata, unikalnego, niepowtarzalnego, wnikliwej obserwacji różnych zjawisk na jakie narażone jest owo piękno. Czekam na ciekawe prace. Powodzenia!
Możliwości realizacji: fotografia, reportaż, komiks, prace literackie.
Cel konkursu:
Uwrażliwienie na piękno otaczającej przyrody.
Wskazanie na wpływ negatywnych czynników (kwaśny deszcz, smog, brud, śmieci, hałas, „dzikie wysypisko”) na środowisko w którym żyjemy, przebywamy, uczymy, odpoczywamy, relaksujemy się.
Uświadomienie młodym ludziom, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za stan środowiska.
Wskazanie pozytywnych przykładów współdziałania człowieka z naturą.
Regulamin konkursu:
1.
Prace literackie (poezja, opowiadanie, komiks, reportaż itp.) w maszynopisie znormalizowanym, opowiadanie, komiks – maksymalnie do 3 stron. Każda praca powinna być podpisana (imię i nazwisko autora, wiek, dokładny adres szkoły lub placówki adres, telefon). W konkursie nie będą brane pod uwagę prace wcześniej publikowane i nagrodzone. Pracę wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia należy dostarczyć do 15 maja 2012 r.
2.
Fotografia – każdy uczestnik może przesłać maksymalnie 3 prace fotograficzne, w formie pojedynczych zdjęć. Do prac konkursowych należy dołączyć wypełnioną i podpisaną kartę uczestnictwa. Prace powinny być opisane: tytułem, numerem porządkowym w przypadku zgłoszenia więcej niż jednej pracy, opisem prac fotograficznych, datą i miejscem jego wykonania, danymi autora.
Warunki techniczne prac fotograficznych:
Prace przesyłane pocztą – format 30×40 cm na papierze fotograficznym, w dowolnej technice – do 15 maja 2012 r.
Nadsyłane prace powinny być zabezpieczone przed uszkodzeniem i czytelnie podpisane. Nadesłane fotografie nie będą zwracane i pozostaną w zbiorach Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży.
3. Zgłoszenie prac do konkursu oznacza wyrażenie zgody przez uczestnika konkursu na nieodpłatne wykorzystanie jego prac oraz wizerunku w mediach, druku, publikowanie ich w internecie, umieszczenie na nośnikach cyfrowych oraz eksponowanie ich w innych miejscach z podaniem danych osobowych autora w celu propagowania konkursu.
4. Nadesłanie prac na konkurs oznacza akceptację jego warunków, wyrażonych w regulaminie.
5. Jury powołane przez Organizatora dokona oceny prac w dwóch kategoriach konkursowych i przyzna nagrody i wyróżnienia. Nagrodzone prace zostaną zaprezentowane na wernisażu i wystawach.
6. Osoby nagrodzone i wyróżnione zostaną powiadomione telefonicznie lub pocztą elektroniczną o wyniku konkursu oraz o otwarciu wystawy pokonkursowej, podczas której zostaną wręczone nagrody.
7. Finał konkursu, wernisaż i wystawa nagrodzonych prac, prezentacja prac literackich – 15 czerwca 2012 r.
Prace należy przesłać na adres:
Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie
ul. Szeroka 16
31-053 Kraków
z dopiskiem „Konkurs fotograficzno-literacki”
Informacje: Dorota Kozłowska-Buczek, tel. 12 421 29 87.